Created with Pixso. 110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor
110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor
Brand Name: HeTai
Model Number: 110BYGH350B
MOQ: 50
Delivery Time: 28-31 DAYS
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Detail Information
Place of Origin:
China
Certification:
CE ROHS ISO
Product Name:
Hybrid Stepper Motor
Step Angle:
1.2 °
Rated Voltage:
10.2V
Rated Resistance:
1.7Ω
Rated Current:
6.0A
Lead Wire:
3
Inductance:
12.0 MH
Holding Torque:
15 N.M
Motor Height:
148 Mm
Motor Weight:
7.4 Kg
Packaging Details:
Carton with Inner Foam Box, Pallet
Supply Ability:
5000 PCS/MONTH
Highlight:
15N.M Hybrid Stepper Motor
12.0mH Hybrid Stepper Motor
Nema42 Stepper Motor 110mm
Product Description
Hybrid stepper motor features:
1. Large output torque and high speed;
2. The motor has low heat generation, low noise and high efficiency;
4. Fast response, suitable for frequent start and stop occasions.
Electrical Specification Of Hybrid Stepper Motor
Product Name
Hybrid Stepper Motor
Step Accuracy
± 5%
Dielectric Strength
500V AC 1minute
Ambient Temperature
-20℃~50℃
Insulation resistance
100MΩ Min.500VDC
Step Angle
1.2°
Lead wire
3
Voltage (V)
10.2
Current (A/Phase)
6.0
Holding Torque (N.M)
15
Mechanical Dimension Of Hybrid Stepper Motor
110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor 1
Market Range of Hetai
110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor 2
Hetai also sends its products to the USA, Europe, Southeast Asia, and all-around China.
From China to Overseas
Europe:France,Germany, Italy, Spain, Norway etc.
North America: USA,Canada
Product Range Of Hetai
110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor 3
Hetai Manufacture Flow
110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor 4
Products Annual Capacity
Hybrid stepper motor 3 million units
Brushless DC motor 2 million units
Servo motor 0.05 million units
Gear 0.2 million units
CNC Center
110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor 5
High Level Testing Equipment
110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor 6110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor 7
Packing&Delivery
110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor 8
110mm Nema42 110BYGH350B-001 10.2V 6.0A 1.7Ω 12.0mH 15N.M Hybrid Stepper Motor 9